fbpx

Depremi Çocuklarımıza Nasıl Anlatırız?

Siz hazır olduğunuzda ve çocuğunuz konuşmak istiyorsa konuşmaya başlayın. Sakin, şefkatli, onları dinlemeye ve sorularını cevaplayabilmeye hazır bir halde konuşun. Konuşurken onun göz hizasına inin, eğer izin veriyorsa ellerini tutun bu şekilde iletişim daha güçlü olacaktır. 

O an güvende olduğunu hissettirin. 

Konuyla ilgili ne bildiğini öğrenmek önceliğiniz olmalıdır. ‘Deprem hakkında ne biliyorsun? Bir şeyler duydun mu?’ gibi sorular uygun olacaktır. Onun ne bildiğini öğrendikten sonra varsa sorularını kısa, yaşına uygun ve net bir biçimde yanıtlayın, belirsiz cevaplardan mutlaka kaçının. Bilmediğiniz sorulara ‘bilmiyorum’ demekten çekinmeyin. ‘Bilmiyorum ama senin için öğrenip söyleyebilirim’ gibi bir cümle yeterli olacaktır. Daha sonra öğrendiğiniz bilgiyi aktarmayı unutmayın. 

Neler hissettiğini anlatmasına izin verin. Bu süreçte yaşadığı duygunun normal olduğunu belirtebilirsiniz. Duygularını ifade etmeleri için onlara doğru ortamı  hazırlamış olursunuz. Duygusunu ve buna istinaden ihtiyaçlarını dinlediğinizi belirtin. ‘Seni dinliyorum’, ‘bunun seni kaygılandırdığını biliyorum’, ‘bunun korkutucu olduğunu biliyorum’ gibi ifadeler yardımcı olacaktır.

Yazar: Psk. Gülce Naz Baykan

Posted in Announcements