fbpx

Deprem Sonrasında Çocuklarımız İle Sağlıklı İletişim

Hem deprem esnasında hem deprem sonrasında çocuklar için yaşanmış olan olaylar, can kayıpları, yıkımlar, konuşulanlar ve yaralanmalar gibi stresli ve zorlayıcı durumlar maalesefki olacaktır. Bu nedenle, çocuklara duygu ve düşünce paylaşımları için alan açmak, onların duygusal ihtiyaçlarına uygun şekilde destek olmak hayati önem taşımaktadır. İşte zorlayıcı durumlar için sağlıklı iletişim kurabilmemiz için bazı öneriler:

Deprem sonrasında, çocuklar korku, endişe, üzüntü ve panik hissi gibi yüklü duyguları yaşayabilirler. Bu duyguları her çocuk farklı bir tepki ile yüz üstüne çıkarabilir. Örneğin: bazı çocuklar sessiz ve içine kapanık hale gelebilirken, bazıları ise aşırı hareketli ve huzursuz olabilir. Bu nedenle, her çocuğun duygusal ihtiyaçlarını anlamak ve ona uygun şekilde davranmak önemlidir.

Çocuklar genel olarak bilmek isterler. Netlik onlara güven hissettirir. Bu nedenle doğru bilgi vermek oldukça önemlidir. Örneğin; depremden sonra planlarınızla ilgili bilgi paylaşımında bulunmak onların endişelerini azaltabilir. Ancak, ayrıntılara çok fazla girmeden basit bir şekilde anlatmak önemlidir. Çocuklara, ailelerinin onları korumak için ellerinden geleni yapacağını, yakınlarının ve arkadaşlarının güvende olduğunu söylemek yukarıda bahsetmiş olduğumuz güven duygusunu pekiştirecektir.

Son olarak, psikologlar, aileler, profesyoneller olarak çocuklara, yaşadıkları stresli durumlarla başa çıkmaları için stratejiler öğretebiliriz. Örneğin, nefes egzersizleri yapmak, gevşeme teknikleri kullanmak, fiziksel aktivite yapmak ve en önemlisi bağ temelli oyunlar oynamak stresi azaltmalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca, çocukların ihtiyaç duydukları durumlarda profesyonel yardım almalarına da yardımcı olmalıyız.

Unutmayın, çocukların deprem sonrası endişelerini anlamak ve onlara doğru destek vermek, ruhsal sağlıkları için çok önemlidir. Açık, dürüst ve empatik bir iletişim, çocukların bu zorlu dönemi atlatmalarına yardımcı olabilir.

Dilara Savaş
Uzman Klinik Psikolog / Öğretim Görevlisi

Emre Kartal
Asistan
MEF Üniversitesi – Psikoloji Bölümü Son Sınıf Öğrencisi

Posted in Announcements