fbpx

Logomuzun Hikayesi

Logomuz markamızın yüzü olması için tasarlandı. 

Gördüğünüz sembol markamızın değerlerini yansıtmaktadır. 

 

Tabi, normalde logo hikayeleri bu şekilde anlatılıyor. Ancak biz logomuzu bu şekilde yaratmadık. Klişelere takılmamak için oldukça fazla çaba sarf ettiğimiz doğrudur. Logomuza gerçekten bayılıyoruz ve hikayesini de sizinle paylaşmak istiyoruz. 

logomuzun hikayesi

Logomuzun anlamı her zaman çok soruluyor ve genelde insanların kafasını karıştırıyor. Türk değer yargılarına göre oldukça cinsiyetçi bir yaklaşım gören logomuz; dünyanın neredeyse her yerinde “her şey yolunda” anlamına geliyor. Aynı zamanda birçok kültürde “mükemmel”, “tamam”, “kusursuz” gibi anlamları da kapsıyor. Dalgıçların oldukça aktif kullandığı bir işaret olduğunu da biliyoruz. Burada vermek istediğimiz mesaj ise oldukça manidar: alt-9 ile her şey yolunda! 

 

Logomuz olan işaretteki elin oluşturduğu daire ise erken çağlardan itibaren kullanılan, insan tarihinin en eski sembollerinden birisidir. Bilindiği üzere daire sembolünün, mitoloji ve bilim konularında oldukça fazla yer almasının yanında, kelime olarak birden fazla anlama sahip olduğu gerçeğini inkar edemeyiz. 

1960’lı yıllarda astronotlar tarafından kullanılan ve her şeyin yolunda olduğunu simgeleyen bu beş parmak ise ekibimizin beş üyesini temsil ediyor. Beşimiz de hobi, müzik zevki, uzmanlık alanı ve çoğu alanda birbirimizden oldukça farklıyız. Ama bir araya geldiğimiz zaman olması gereken her alanda ve konuda birbirimizle oldukça uyumlu bir hale geliyoruz.  

 

“Bir elin parmakları gibi; birbirinden farklı olsa da birbirini tamamlayan, güçlendiren ve gerçekleştiren.”

 

Aynı zamanda ismimize bakıldığında bizce oldukça çok şirin bir detayla karşılaşıyoruz. Aslında Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda alt ve 9 tuşlarına aynı anda basarsanız “○” işaretini görüyoruz. Gördüğümüz bu sembol ise yine logomuzdaki ele atıfta bulunuyor.

 

“Yapabileceklerimizin sınırı, bir dairenin köşesine varmak gibi.” 

 

Peki, yapım süreci nasıl gelişti?

 

Ekipçe oldukça yoğun bir gün logomuza karar vermek zorunda olduğumuzu hissettik. Oturup biraz düşünmek ve alternatifleri toplayarak üzerine çalışmak yerine, herkes aklına her geleni söyledi…

 

Fikirlerimizin ortak noktası ise dijitalle ilgili olması gerektiğiydi. Çalışırken bilgisayarda kısayolları ne kadar çok kullandığımızı fark ettik. İşlerimizi kolaylaştırmak adına yaptığımız hatta ezberimizde olan tuş kombinleri üzerinde konuşurken, farklı alternatifler denemek istedik. Her tuşa bastık ve en çok içimize sinen opsiyon “alt-9” oldu. 

 

Sonrasında biz kendimizle çok bağdaştırdığımız daire sembolünü nasıl ismimizde temsil edebiliriz diye düşünürken, “tamam” hareketi aklımıza geldi. Hemen tasarım programı açıldı ve çizimler yapmaya başladık. Ve alt-9 ‘ın logosu olacak el çizimi bu şekilde ortaya çıktı. 

 

Hem ekibimizi, işimizi ve yaratıcılığımızı kapsayan, hem de kendi ellerimizle kendimizi anlattığımız logo bu şekilde son halini aldı.  

Yazılarımız'da paylaşıldı.